Öövaatluskaamerad

Erinevate tehnoloogiate võrdlustabel

Keskmiselt pool 24 tunnisest ööpäevast on pime. Talvel on valget aega ainult 4 tundi. Kaameraid on kõige rohkem vaja just pimedal ajal, kui korda saadetakse rohkem korrarikkumisi. Milline on õige tehnoloogia hämaras ja pimedas liikuva pildi vaatamiseks ja korrarikkumiste avastamiseks? 


IR öövalgustusega tavakaameraTermokaameraTundlik CCD Day/Night kaamera

Tehnoloogia

Tavaline CCD või CMOS sensoriga kaamera, mille öönägemisvõime tekitatakse IR valgusdioodidega "valgustades". Pimedas kaamerat vaadates on näha tumepunaselt kumavate valgusdioodide rivi, mis asetsevad kaamera lähedal. 

Mikrobolomeeter temperatuuritundlik sensor, mis on tundlik ainult soojuskiirgusele. Kuna tavaline klaas soojuskiirgust läbi ei lase, siis kasutavad need kaamerad kallist GeO2 klaasi. 

Tundliku CCD elemendiga

ja IR-Cut filtriga, mis lõikab ära üli-intensiivse infrapunakiirguse 
päevasel ajal, et parandada värvide tasakaalu. Filter eemaldatakse automaatselt öiseks vaatluseks, et suurendada sensorile langevat valgusehulka. 

Sensori tundliku ala lainepikkus

Nähtav lainepikkus ja NIR (near infrared) 0.4 - 3  µm 

 8-14  µm 

Nähtav lainepikkus ja NIR (near infrared) 0.4 - 3  µm

Näidismudel

-Arecont Vision AV2125

- Axis Q1910-E (160x128pix)

- Satir JK350 (320x240pix)

Bosch LTC 0630 Dinon2X

Tüüpiline sensori tundlikkus

1 Lux

Mõõdetakse minimaalset valguse hulka, mida sensor suudab registreerida.

0.25°C (250mK) kuni 0.05°C (50mK) mõõdetakse seda, kui väikest temperatuuride vahet suudab kaamera eristada. Kuna kõik kehad on soojad, siis mingit pilti näitab alati.

0,5-0,00036 sõltuvalt parameetritest

Sensori suurus, Kasulik eraldusvõime.


Kuni 540 tv joont. 

160x120 (19,600 pikslit) 320x240 (76,800 pixlit) või 640x480 (307,200 pikslit) * Analoog väljundiga kaameral kuni 540 tvjoont

752 x 528 pikslit,

540 tv joont

Öönägemis-võime

Kaameraga sobib vaadata kindlal kaugusel olevaid esemeid. Vastasel juhul on oht, et lähedal olevad objektid on ülevalgustatud ja kaugel alavalgustatud. Kaamera reedab oma asukoha palja silmaga või läbi mobiiltelefoni või fotoaparaadi vaadates.

Kaamera võimaldab näha loodust, teid, maju, kehasid ja igasugu liikumist täiesti pimedas. Eriti teravalt eristuvad inimesed ja loomad ümbritsevast taustast. Eriti sobilik liikumise avastamiseks. Kuna kaamera on passiivne, siis oma asukohta ei reeda. 

Kaameraga on võimalik näha seal, kus inimene näeb palja silmaga. Kui silm midagi ei näe, siis ei näe ka kaamera abil midagi. Kuna kaamera on passiivne, siis oma asukohta ei reeda. 

Kasutus-valdkonnad

Ei kasutata profilahendustes. Sobib ukse taga ootaja vaatlemiseks ja objektidele, kus vaadeldav stseen asub kaamerast kogu vaatevälja ulatuses võrdsel kaugusel.

Sobib liikumise avastamiseks kõrget turvalisust vajavates kohtades kuni 2 km kaugusel (sõltuvalt objektiivi valikust). Kasutatakse laialdaselt probleemide (ülekuumenemise) avastamiseks tööstuses. Ei võimalda inimesi tuvastada, mistõttu sobib hästi kasutamiseks avalikes kohtades privaatsust riivamata. 

Sobib varasemalt avastatud liikumise jälgimiseks ja objekti tuvastamiseks. Võib kasutada eraldi paigaldatava (väljalülitatava) IR valgustiga

Eelised

Odav hind

Võimaldab avastada liikumist pilklases pimeduses kuni 2 km kaugusel. Ei riiva inimeste privaatsust

 Väga hea kvaliteediga päevakaamera ja suhteliselt tundlik öövaatlus. Võib kasutada kaamerast eraldi paigaldatavate IR valgustitega

Puudused

Sademete korral täiesti kasutu, kuna sademed peegeldavad valguse tagasi. Vajab tihedamat puhastamist (ämbilikuvõrgud jm). Üle ja alavalgustuse oht. Kaamera on avastatav. Ei sobi korralikesse turvalahendustesse.
Piiratud distants.

Suhteliselt kallis hind. Suuremad nõuded paigalduse asukohale. 
Töötab ühtemoodi hästi nii öösel kui päeval. 

Puudub nägemisvõime täiesti pimedas (pilvedega kaetud sügisöö ilma kuuvalguse ja linnakumata. Kui inimsilm midagi ei näe, siis ei näe ka see kaamera

Hinnatase

60-1000 Eur

3000 Eur (Axis)
3600 Eur (Satir)

450 EUR

Täiendavalt on olemas veel valgusvõimendiga kaamerad ja EMCCD kaamerad. Valgusvõimendiga kaameraid antud lehel ei võrrelda, EMCCD on oma andmete poolest lähedane Bosch LTC 0630 Dinon2X  kaameraga, kuid on sellest veel 100x parema tundlikkusega. EMCCD kaamerate hinnatase on keskmiselt 10-20x kõrgem, kui kvaliteetsetel CCD kaameratel.
Valgusvõimendiga kaamerad on võrreldavad oma omadustelt EMCCD kaameratega. 

 * Suure resolutsiooniga mikrobolomeeter termokaamerad võivad vajada tootjariigi ekspordilitsentse. 

Lisainfo: Ivo Remmelg, telegrupp@telegrupp.ee tel:6831562